Szybki kontakt
576 156 777

Otwórz menu

Jaka powinna być działka budowlana

Jak wybrać właściwą działkę budowlaną?

Wybór działki jest początkowym i istotnym elementem planowania budowy domu.

Jak wybrać właściwą działkę ? Jak nie popełnić błędu ?

Są 4 strategie poszukiwania i wyboru działki budowlanej:

Już mam

Najprostsza – działkę już mamy bo ją odziedziczyliśmy, wnieśliśmy w posagu lub zakupiliśmy przed laty.

Wymarzony dom

Zaczynamy od naszych potrzeb i możliwości finansowych , czego oczekujemy i jaki chcielibyśmy dom, na jaki dom nas stać. Wybieramy rozwiązanie a potem szukamy właściwego miejsca pod jego budowę.

Moje miejsce

Szukamy najpierw miejsca i okolicy w której chcielibyśmy zamieszkać. Sprawdzamy i przeszukujemy atrakcyjne dla nas okolice spacerując, jeżdżąc na rowerze, skuterze, hulajnodze. Pytamy znajomych lub korzystamy z usług profesjonalnych agencji, a gdy już znajdziemy „swoje miejsce na ziemi” dopiero wtedy wybieramy dom dopasowany do lokalnych przepisów, lokalizacji i warunków gruntowych terenu. Pamiętajmy, że działka na terenach podmokłych być może nie pozwoli nam na posiadanie piwnicy a budując dom w górach być może nigdy nie dostaniemy pozwolenia na dach płaski o którym całe życie marzyliśmy.

Poszukiwanie okazji

Określamy minimalne warunki brzegowe i szukamy najbardziej atrakcyjnych dla siebie ofert. Można to robić poprzez agencje pośrednictwa, portale, rekomendacje, marketing szeptany, marketing bezpośredni – np. poprzez ogłoszenia rozklejane na słupach energetycznych, lokalnych sklepikach czy przystankach autobusowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając działkę

Sytuacja prawna działki

Księga wieczysta podpowie dość dużo w sprawie własności, zapisów dotyczących służebności, prawa pierwokupu czy obciążenia ewentualną hipoteką. Dodatkowo Dom z Fabryki zaleca sięgnąć po miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencję gruntów i budynków. Nie wierzcie sprzedającym na słowo, nie ufajcie pamięci babci czy zapewnieniom stryjka przekazującego nam teren bo może okazać się, że wybudujemy dom na gruncie mającym wady prawne. Sprawdźcie także w gminie czy nie planowana jest w okolicy uciążliwa inwestycja i jakie mogą być na tym gruncie Warunki Zabudowy.

Media

Kompletny brak zaopatrzenia działki w media nie zawsze wyklucza możliwości budowy ale na pewno mocno je podroży. O ile studnię czy szambo ekologiczne można sobie wykopać o tyle zaopatrzenie w energię – minimum prąd może być trudne. Planując systemy ogrzewania czasem warto zmienić źródło ogrzewania niż ciągnąć gaz 300 metrów bo koszt takiego przyłącza może przerosnąć wartość działki. Działka uzbrojona lub uzbrojony bliski sąsiad pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i problemów w kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.

Grunt to właściwy stan gruntu

Szkody górnicze, podmokłe torfy, muły nie zapewnią właściwej stabilności dla Twojego domu.

Najlepszy grunt to grunt twardoplastyczny gdyż można go łatwo zagęścić, a posadowiony na nim dom osiada równomiernie. Ważne też jest czy nie będziemy stawiać domu na byłym wysypisku, jak wysoki jest stan wód gruntowych i czy działka nie jest zalewana wiosną czy jesienią. Optymalnym rozwiązaniem jest oprócz naszej uważności, wywiad sąsiedzki oraz

wykonanie odwiertów na działce przez geologa i wydanie przez niego opinii geotechnicznej.

Słaby grunt nie przekreśla użyteczności działki ale wiedząc o tym w czasie projektowania unikniemy nieprzewidzianych wydatków oraz niepotrzebnych frustracji. Sadząc właściwy rodzaj roślin czy decydując się na dodatkowy staw podmokły teren może okazać się atrakcyjny.

Wielkość działki, odległości od sąsiadów

Ciasna zabudowa nie każdemu może odpowiadać ze względu na preferencje i poczucie swobody. Duża działka daje swobodę kształtowania powierzchni mieszkalnej. Możemy na niej wybudować rozłożysty parterowy dom oraz dodatkowe wiaty, garaże, basen i inne

obiekty architektury ogrodowej. Są też minusy. Duży ogród wymaga większych nakładów pracy a skoszenie trawy zabierze całe sobotnie popołudnie. Działka powinna być adekwatna do naszej aktywności, możliwości finansowych, potrzeb oraz oczywiście projektu domu.

Przy ciasnej zabudowie lub małych działkach istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego projektu. Często pytani jesteśmy o projekty na wąską działkę oraz czy konkretny dom będzie można zgodnie z przepisami „wpasować” w posiadany rozmiar placu. Dom z Fabryki chętnie w tym pomoże jeśli dostarczycie Państwo nam mapę dla celów projektowych.

Projekty indywidualne

Nie znalazłeś gotowego rozwiązania dla siebie …. nic straconego.

W przedstawionych projektach można dokonywać adaptacji i niezbędnych zmian.

Nie zawsze się to opłaca dlatego, możemy też zaprojektować dla Ciebie wymarzony dom od podstaw  (uwzględniający potrzeby Twojej rodziny, warunki gruntowe oraz lokalne warunki zabudowy)

Jeśli masz już gotowy projekt z innej firmy – jesteśmy w stanie wycenić jego budowę jeśli dostaniemy właściwe materiały.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zobacz naszą politykę prywatności.

Technologia tradycyjna – murowana

Opis?

Zalety

Wady

Technologie Prefabrykacji

Pod tą nazwą kryją się wszystkie technologie  budowy, w których gotowe ściany i duże elementy budowlane wytwarza się  w fabryce, poza miejscem budowy. 

Podstawowa cześć procesu budowy zaczyna się w fabryce. Wszystkie duże elementy takie jak ściany, dachy, schody czy stropy przygotowywane są w zakładach produkcyjnych metodami przemysłowymi.

Obecnie technologia prefabrykacji jest coraz bardziej zaawansowane i pozwala na wysoki poziom dokładności jakości i unikaniu typowych błędów.

Zalety

Wady

Pakiet Podstawowy Plus

Dom wykonany jest technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Ten zakres, który jest najczęściej zamawiany. Wykonujemy go dla deweloperów oraz klientów indywidualnych.

Oferta zakłada wykonanie i montaż elementów, które zostaną wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym wraz z zabezpieczeniem dachu przed opadami.

Taki zakres pozwala na bardzo krótki montaż – cały dom około 3 – 5 dni – oraz dzięki temu redukcję kosztów.

Pozostaną do wykonania wyłącznie typowe prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe.

Pakiet Podstawowy Plus+  to rozszerzony o 7 dodatkowych elementów pakiet podstawowy

Pakiet podstawowy plus +  to budowa Państwa domu z kolekcji Z500  od wbicia łopaty do wykończenia z zewnątrz. W cenę pakiety nie wlicza się  instalacji i wykończenia wewnętrznego.

Co zawiera pakiet?

Ściany zewnętrzne

Ścianki działowe

Konstrukcja dachu

Stolarka

Co dodatkowo zawiera pakiet?

Pakiet Podstawowy

Dom wykonany jest technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Ten zakres, który jest najczęściej zamawiany. Wykonujemy go dla deweloperów oraz klientów indywidualnych.

Oferta zakłada wykonanie i montaż elementów, które zostaną wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym wraz z zabezpieczeniem dachu przed opadami.

Taki zakres pozwala na bardzo krótki montaż – cały dom około 3 – 5 dni – oraz dzięki temu redukcję kosztów.

Pozostaną do wykonania wyłącznie typowe prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe.

Co zawiera pakiet?

Ściany zewnętrzne

Ścianki działowe

Konstrukcja dachu

Stolarka

Dodatkowo zapewniamy

Pakiet Basic

To podstawowy program na start. Pozwala on inwestorom rozpocząć budowę a potem własną pracą lub lokalnymi ekipami ją kontynuować. Nie jest to do końca tak popularna jeszcze do dziś w Europie Wschodniej budowa systemem gospodarczym ale trochę ją przypomina. Pakiet Basic (mini) daje olbrzymią przewagę profesjonalnego zmontowania w ciągu 2 dni szkieletu drewnianego stanowiącego konstrukcję naszego domu.

Co zawiera pakiet?

Ściany zewnętrzne

Ścianki działowe

Konstrukcja dachu